Besyo Rekreasyon Bölümü

Rekreasyon kelime anlamı olarak boş zamanları değerlendirme anlamına gelmektedir. Biz rekreasyonu tam olarak spor anlamında boş zamanları değerlendirme olarak ele alacağız. Geçmişten günümüze insanlar sürekli çalışmaktadırlar. Bu çalışma alanlarında hep boş kaldıkları zamanlarda ne yapacaklarını düşünmektedirler. İste tam bu noktada rekreasyon devreye girmektedir. Rekreasyon bölümü beden eğitimi ve spor yüksekokulları ( BESYO ) ve Spor Bilimleri Fakülteleri ( SBF) rekreasyon bölümlerini son yıllarda bünyelerine almaktadırlar.

Rekreasyon Bölümü insanların  ve  özellikle boş zamanlarda spor aktiviteleri ile daha sağlıklı, kaliteli bir yaşam sürdürebilmeleri için rahatlama alanlarını sağlanması için eğiten kurumdur.

Rekreasyon Bölümü İş Alanları

Devlet veya Özel kurumlarda çalışmak

Formasyon alınması durumunda öğretmenlik imkanı

Milli eğitim ve spor bakanlığı alanlarında görevlendirmeler

Federasyonlarda görevlendirmeler

Halk eğitim merkezlerinde usta öğreticilik

Antrenörlük belgesi alınması durumunda antrenörlük imkanı

Kulüp ve işletmelerde görevler

Özel eğitim merkezlerinde eğitmenlik

Otellerde etkinlik görevlisi

Otel yöneticiliği

Rekreasyon Bölümü Hakkında Bilgilendirmeler

Rekreasyon genel itibariyle toplumun refah düzeyini arttırmak amacı ile insanların çalışma standartlarından arta kalan zamanları insanlara en iyi şekilde boş zamanlarını değerlendireceği alanlar yaratarak insanların vakitlerini en iyi şekilde değerlendirebilmelerini sağlamaktır.

Rekreasyon bölümü insanların sosyo-kültürel, sanat, bilimsel, psikolojik gelişimlerini inceleyerek organizasyonlarını bu yönde ilerletmeyi hedefler

Rekreasyonun en iyi şekilde tanımlanması zamanın iyi bir şekilde değerlendirilerek oluşturulan serbest zamanda uygulanan insanın fiziksel ve mental açıdan gelişmesini sağlayan gönüllük esasına göre uygulanan mutluluk verici faaliyetlerdir. İnsanların boş zamanlarında uyuşturucu, alkol, fuhuş gibi yasal olmayan faaliyetlerden uzak durarak bunun yerine  insanın fiziksel ve mental olarak kendisini boş zamanlarında geliştirdiği alanlardır.

İyi Bir Rekreasyoncunun Özellikleri

İletişim becerisinin üst seviyede olması

Düşünce aktarımının iyi olması

Liderlik ve ikna yeteneğinin yüksekliği

Duyarlı ve Sabırlı olması

Anlayışlı ve Hosgörülü davranışlara sahip olması

Organizasyon biçimlerini iyi bilmesi

Rekreasyon Bölümü Atamaları

Her ne kadar son dönemlerde açılan bir bölüm bile olsa da alımların ve atamalarının 70-80 puan arasındadır.

Alfa Akademi Besyo Hazırlık Kursları Ankara’da yeni bir kurs sistemi getirerek bu bölümleri düşünen her adaya ÜCRETSİZ olarak Tanıtım modül antrenmanı hizmeti vermektedir.

Destek Hattı