Taekwondo, çıplak el ve ayakla yapılan, kökeni Kore’ye dayanan Uzakdoğu savunma sanatı ve sporudur. Taekwondo 3 kelimeden oluşur; Tae: Ayakla yapılan vuruşlar ve bloklar Kwon: Elle yapılan vuruşlar ve bloklar Do: İzlenmesi gereken yol (Dürüstlük, Ahlak, Cesaret vb.)


 Dünyanın en eski savunma spordur. Savaşçı sanatı olarak da adlandırılan taekwondo, savunmanın dışında kişiye güç ve çeviklik kazanma, zihni açık tutma gibi özellikler de katmaktadır.

 

Taekwondo, uzak doğu ülkelerinden KORE’ nin Milli sporu olup, bu ülkede doğmuş, gelişmiş ve zamanla Dünya’ya yayılmıştır. Geçmişi 13 Asır öncelerine dayanmaktadır. Nitekim o çağlarda Kore’de yaşayan insanlar doğaya, vahşi hayvanlara ve haydutlara karşı kendilerini savunmak için tamamıyla ayak tekniklerini içeren bir savunma sistemi geliştirmişler ve buna “TAEGYON” yani “Ayak Sistemi” adını vermişlerdir. Yine aynı çağlarda KORE’ de uygulanmakta olan “KWONPOP” yani “Yumruk Metodu” olarak isimlendirilen sadece el tekniklerini içeren bir sistem daha bulunmaktaydı.

Zamanla insanlar el ve ayakla yaptıkları savunma tekniklerini, zamanla sistemleştirerek adına Taek-Kyon demişlerdir. Böylece de Taekwondo’ nun ilk temelleri oluşmuştur. Taekwondo 20. Yüzyıla gelene kadar geçirmiş olduğu evrimler sonucunda bu günkü şekline dönüşmüştür. 1905 yılında da bir yarışma sporu olarak kabul edilmiştir.  Nihayet 1966 yılında Uluslararası Taekwondo Federasyonu kurulmuştur. 208 ülke bu Federasyona üye olup, bugün Taekwondo milyonlarca insanın yaptığı bir spor dalı haline gelmiştir.

 

Taekwondo sporunun Ülkemize gelişi de 1960’lı yıllara rastlamaktadır. 1968 yılında resmi olarak Judo Federasyonu bünyesinde faaliyetlerini sürdürmeye başlamış ilk defa 1976 yılına resmi olarak Avrupa Şampiyonasına katılmış ve Ülkemiz takım halinde Avrupa İkincisi olmuştur. 1981 yılında Judo Federasyonu'ndan ayrılarak müstakil Federasyon olan Taekwondo Federasyonu kurlumuştur. İlk başkanı MİTHAT KOR’dur

Türkiye’yi taekwondo sporu ile tanıştıran; bu sporun sevilmesinde, yayılmasında ve uluslararası alanda söz sahibi olmasında büyük emeği geçen kişi İsmet Iraz’dır. 1973 yılında Dublin’de yapılan Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanmıştır. İlk Milli Takım Teknik Direktörümüzdür. 20 yılı aşkın süre görev almıştır.  2017’de vefat etmiştir. Ankara’da kendi adında bir Taekwondo kompleksi vardır.

 

Türk taekwondosu başarı çıtasını sürekli arttırmış, Olimpiyat oyunları, Dünya ve Avrupa şampiyonalarında sürekli zirvede yer alan bir kimliğe bürünmüştür. Katıldığı tüm olimpiyat oyunlarından madalya ile ayrılan Türk taekwondosu 2012 yılında Servet Tazegül ile Londra Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazanarak zirveye çıkmıştır. 2012 yılında Londra’da gümüş madalya kazanan Nur TATAR ise, 2016 yılında Rio Olimpiyat Oyunları’nda bronz madalya elde ederek, üst üste 2 olimpiyat oyununda madalya kazanan ilk Türk kadın sporcu unvanını kazanmıştır. Türkiye Taekwondo Federasyonu 400 bine yaklaşan lisanslı sporcu sayısı ile ülkemizde futbol ve satranç branşlarının ardından en çok sporcuya sahip federasyon olurken, kazandığı madalya sayısı ile de her zaman ilk 5 içinde yer almıştır.

 

Emir Duman | Alfa Akademi Besyo | Antrenör

Geri Dön
Destek Hattı