TYT sınavı haziran ayının sonu olan 30 Haziran 2018 yılı saat 10.30 ertelenmiş olup bununla birlikte Özel yetenek sınavlarıda doğru orantılı olarak ertelenmiştir.

Besyo ve SBF Özel Yetenek Sınavları Ne Zaman

Özel yetenek sınavları her yıl üniversitelerin tatil olması ile birlikte yapılmaktayken bu yıl sınav sisteminin değişmesi ve ertelenmesinden ötürü birçok okul sınavları ne zaman yapacağını bilmemektedir. Hali hazırda bir de öğretmenlik bölümleri için gelen 240 bin barajı durumu iyice sıkıntıya sokmaktadır.

Özel Yetenek Sınavlarının bu yıl Temmuz ayının son haftalarında başlayıp Eylül ayının ortalarına kadar devam edeceğini ve çok yoğun bir şekilde ortamala 80 tane üniversitenin Özel yetenek sınavı yapması beklenmektedir.

Özel Yetenek Sınavlarının ortalama olarak 4 gün sürdüğünü varsaydığımızda ortalama her sınav günü sürecine 5 üniversitenin aynı tarihlerde sınav yapması beklenmektedir.

TYT Sınavı ve Öğretmenlik Bölümü 240 Bin Barajı

ÖSYM’nin binlerce adayı mutsuz eden açıklamada 240 bin barajını geçemeyen adayların özel yetenek sınavlarında öğretmenlik bölümlerine başvuru yapamayacağıdır. Öğretmenlik bölümlerine adayların başvuru yapabilmeleri için 240 bin kişiden birisi olmaları gerekmektedir. Fakat mevcut yapılan araştırmalara göre hali hazırda bulunan öğretmenlik bölümlerinin 240 bin barajına ulaşmış öğrenci adayları oldukça azdır. 2018 yılında yapılacak öğretmenlik bölümleri için adayların 240 bini geçtiği taktirde özel yetenek sınavlarında kötü sonuçlar alsalar bile bu bölümleri kazanacakları büyük bir olasılıktır.

Bu yıl bir çok üniversitenin öğretmenlik bölümlerinde kontejan açığı bulunması kuvvetle muhtemeldir.

240 bin barajının 2019 yılında mevcut açıklardan ötürü tekrar kaldırılacağı büyük bir olasılıktır. Fakat bizler besyobilgiler ve bir çok spor camiası olarak hep birlikte 240 bine HAYIR dediğimiz altını çizerek bu yanlısın 2018 yılı sınavlarından önce dönülmesi taraftarıyız.

Besyo Sınav Kılavuzları Ne Zaman Açıklanır?

BESYO ve SBF sınav kılavuzlarının  Mayıs ayının sonuna doğru baraj puanları ve sınav sistemlerinin açıklanması beklenmektedir. Yeni sistem ile birlikte üniversitelerinde bu sınav sistemine ayak uydurarak değişen kılavuzları göreceğimiz şüphesiz bir gerçektir.

Besyo düşünen adaylara en büyük tavsiyemizin bu sınavların sadece özel yetenek sınavı olmadığı aynı zamanda OBP ve TYT’nin de çok önemli olduğunu hatırlatırız.

Destek Hattı