Besyo ( Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları ) ve SBF ( Spor Bilimleri Fakülteleri ) Özel yetenek sınavı ile alan bölümlerin taban puanları ve normal tercih ile alan bölümlerin taban ve tavan puanları her yıl değişmektedir. Genel olarak özel yetenek sınavı ile alan bölümlerde taban puanların belirlenen baraj puanına göre olduğu gözlemlenmektedir. Üniversiteler her yıl farklı bir baraj puanı koyabilmektedirler.

Örn : 2016 yılında 180 baraj puanı olan bir üniversitenin 2017 yılında 220 baraj puanı koyabilmeleri gibi

Tercih ile aldığımız üniversitelere geldiğimizde her yıl bir önceki yıldan daha iyi sıralamada olduğunu görüyoruz.

Besyo Öğretmenlik Bölümü 240 Barajı

Üniversitelerin Öğretmenlik bölümlerinde ayrım yapılmadan tercih veya özel yetenek sınavlarından bu bölümleri tercih edebilmeleri için 240 bin barajını geçmeleri gerektiğini açıklayan ÖSYM  adayları zor durumda bırakmıştır. Fakat 2018 yılı için herhangi bir değişiklik şimdiye kadar açıklanmamıştır.

Besyo  düşünen adaylara başlıca önerilerimizin  istediğiniz üniversitenin geçmiş yıllardaki taban puanları ve değişikliklerini besyo haber sitemiz olan www.besyobilgiler.com ‘dan takip edebilirsiniz. Ayrıca Besyo hazırlık sürecinin özel yetenek sınavı ile alan bölümlerini düşünüyorsanız bu işlemlerin %50’sinin TYT sınavı geriye kalan %50’sinin Özel yetenek sınavı olduğu bilerek iki alanada ayrı ayrı önem vermeniz gerektiğini ve ayrı bir özveri ile çalışmanız gerektiğini bilmenizi isterim.

Üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ( Besyo ) ve Spor Bilimleri Fakülteleri ( SBF ) Bölümlerini düşünüyorsanız eğer üniversitlerin taban puanları baraj puanı ve baraj puanına yakın puanlardan oluşmaktadır. Fakat bu taban puanlar aynı zamanda özel yetenek sınavlarından tam ve tama yakın puanlar aldığı gözlemlenmektedir.  Yani TYT’den alacağınız ve Özel yetenek sınavından alacağınız çoklu hesaplama yönteminin sizi okula gitme yolundaki formülü  açıklayacak olursak

OBP*0,11+TYT*0,22= Başlangıç puanı

Başlangıç Puanı + Özel yetenek sınavı = Başarı sıralama puanınızı belirler.

Başarı sırala puanınızdan sonraki etap doğru tercih sistemidir. Eğer gitmek istediğiniz bölümü doğru tercih etmeniz taktirinde başarılı olmuşsunuz demektir.

 

Özel yetenek sınavı içerisinde bir çok etaptan oluşan her üniversiteden üniversiteye değişen bir sistemdir. Bazı üniversiteler tek sınav yaparken bazıları 4 aşamaya kadar sınav yapabilmektedir.

Destek Hattı