Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları (BESYO) ve Spor Bilimleri Fakülteleri (SBF) bu yıl ÖSYM’nin yaptığı sınav sistemi ve getirdiği bazı zorunluluklar ile sınav tarihlerini belirlemede oldukça zor durumda kalmışlardır. Sürenin kısalığı ve yeni sistemin zorlukları üniversiteleride oldukça zor durumda bırakmıştır.

Besyo Özel Yetenek Sınavları

Besyo’lar bu sene aslında çokta farklı bir sistem uygulamayacaklardır. Fakat ÖSYM’nin getirdiği bazı zorunlulukları ve şartları kısa sürede yerine getirmek zorundadırlar. Bu sene sınavlar oldukça kısa bir sürede yapılacaktır.

30 Haziran 2018 Tarihine alınan TYT sınavı Besyo Sınavlarını derinden etkilemiştir. Bunun sebebi aslında çok basittir. Ortalama 15 Temmuz tarihinde sınavların açıklanacağını düşündüğümüzde en erken Besyo sınavının 30 Temmuz’da başlayacağını söyleyebiliriz. Bu da sınavların 50- 60 günlük bir sürede yapılması demek oluyor. Türkiyede 80 civarında Besyo ve SBF olduğunu düşündüğümüzde ve bir sınavın ortalama 4 gün sürdüğünü düşünürsek aynı haftalar içerisinde birçok üniversite sınav yapacak demek oluyor. Öğrenciler burada çok seçici davranmak zorunda kalacaktır.

240 Bin Öğretmenlik Bölümü Barajı

ÖSYM’nin son yaptığı açıklamalar sıcaklığını korurken bir çok besyo düşünen adaya bu açıklamaları üzüntüyle karşılamıştır.

Her ne kadar 240 bin barajı kalkacak densede suan için resmi bir açıklama bulunmamaktadır. 240 Bin barajı Özel yetenek sınavı ile alan bütün öğretmenlik bölümleri için gelmiştir. Öğretmenlik bölümü düşünen adayların Türkiye sıralamasında 240 Bin Barajına girmek zorundadırlar. Eğer giremezseler başvuruları kabul olmayacaktır.

Ankara Alfa Akademi Besyo Hazırlık kursu ailesi olarak 240 Bine şiddetle karşıyız.Bunun sebebi öğrenciler daha az çalışsın falan diye değil bunun sebebi Türkiye genelinde beden eğitimi öğretmenliği bölümüne giren öğrencilerin %40’dan daha az bir öğrencinin bu baraja girebiliyor olması  geriye kalan %60’ın bu sistemde kontejan boşluğuna uğrayacanın  açıkça ortada olmasından dolayı karsıyız.

BESYO ve SBF Özel Yetenek Sınavları

Besyo ve SBF’lerin bu sene özel yetenek sınavlarında çok büyük bir değişiklik yapmayacağını düşünmekteyiz. Sadece ÖSYM’nin eğer kararından dönmez ise zorunlu olarak öğretmenlik bölümü başvurularında puan sistemi yerine sıralamaya dikkat edileceği ve özel yetenek sınavlarına alımları bu şekilde yapacağını bilmekteyiz.

240 Bin ortalama olarak TYT bölümünde 60 net yani ortalama olarak 300 puana tekebül etmektedir.

Destek Hattı