Türkiye’de BESYO ve SBF’lerin %80’ninden fazlası Özel Yetenek Sınavları ile öğrenci alımı yapmaktadır. Bu üniversitelerin çoğunluğu koordinasyon yani parkur sınavı yapmaktadır.

Besyo Parkuru Nedir?

Besyo parkuru üniversitelerin özel yetenek sınavlarının ya aşamalarından bir tanesi ya da sadece parkur sınavı olarak yapılan çeşitli spor hareketlerinin bir araya getirilerek belirli ölçülerde ve belirli saniyelerde yapılmasını istediği sınav sistemine besyo parkuru denir.

Üniversitelerin Özel Yetenek Sınavı Metotları

Üniversiteler özel yetenek sınavlarını çeşitli şekillerde yapmaktadırlar. Bunlar; Branş, Atletizm, Koordinasyon, Çeviklik Testleri, Kuvvet Testleri, Motorsal Testler, Mekik Koşuları, Hız Koşuları vb. şekillerde üniversiteler kendi bünyelerinde kendi belirledikleri şekilde sınavları yapmaktadır.

Branş Sınavı

Belirli üniversiteler branşı sadece bir aşama olarak kullanırken bazı üniversiteler ise alımları yalnızca kendi belirledikleri branşlardan yapmaktadırlar. Bazı  üniversiteler ise sınavlarında branş aşaması yoktur. Üniversiteler bazen sınavlara bütün branşları koymak yerine ihtiyacı olan branşlardan alım yapabilirler.

Bu branşlar; Atıcılık, Atletizm, Badminton, Basketbol, Bilardo, Bilek Güreşi, Bisiklet, Boks, Bowling, Cimnastik, Eskrim, Futbol, Güreş, Halk Oyunları, Halter, Hentbol, Judo, Karete, Kayak, Korfbol, Korumalı Futbol, Kros, Kürek, Masa Tenisi, Monopalet, Muay Thai, Okçuluk, Oryantring, Plaj Hentbolu, Plaj Voleybolu, Salon Futbolu, Satranç, Su Topu, Teakwondo, Tenis, Triathlon, Voleybol, Yelken, Yüzme gibi branşları Üniversiteler istediklerini alıma dahil edebilir ve ya branş sınavı sartı koymak zorunda değildir.

Çeviklik ve Kuvvet Testleri

Bazı üniversiteleri alımlarını koordinasyon ve ya branş ile değilde kişinin çevikliği ile ilgili sınavlar yaparak alımlarını gerçekleştirmektedir.

Testler: T-Çeviklik Koşusu, Çeviklik Koşusu, Kuvvet Testleri, Dayanıklılık Testleri, Esneklik, Mekik koşuşu, Çeviklik Koşuları gibi testlere tabi tutularak alınırlar.

Besyo Parkur ve Koordinasyon Testleri

BESYO ve SBF’lerin Birçoğu parkur testleri uygulayarak alımlarını gerçekleştirmektedir. Bu koordinasyon testleri bazı üniversitelerde yalnız başına bir etkenken bazı üniversitelerde ise  bir aşamadır. Üniversiteler genellikle Besyo parkur ve koordinasyonlarını çoktan seçmeli ve saniye bazlı testler seklinde hazırlamaktadırlar.

Besyo Parkuru Nelerden Oluşur ?

Besyo parkuru birçok hareketin birleşiminden belirli ölçülere tabi tutularak hazırlanır. Saniye ve puan sistemli olarak uygulanır. Kullanılan hareketler genellikle; Takla Minderi, Slalom Çubukları, Merdiven, Paralel Bar, Barfisk demiri, Elle Yürüme Merdiveni, Sağlık Topu, Hentbol Topu, Futbol Topu, Voleybol Topu, Tenis Topu, Araba Lastiği, Huni, Kapak, Cember, Sıçrama Tahtası, Denge Aleti, Cimnastik Dengesi, Fotosel ve bunlara benzeyen hareketler belirli ölçüler ile pes pese dizilerek hazırlanıp adaylara uygulanır.

Destek Hattı