Her yıl binlerce öğrenci liseden mezun olmuştur. Mezun olan adayların bir kısmı üniversitelerin beden eğitimi ve spor yüksekokulları (BESYO) ve Spor Bilimleri Fakültesi  (SBF) bölümlerini düşünmektedir. Fakat adayların bir çoğu bu üniversitelere girebilmek için illaki sporcu olunması gerekliliği düşüncesine sahiptir. Bu büyük bir yanılgıdır. Evet sporcu olmanın elbetteki bir etkisi var doğru fakat bu etki çoğu üniversitede spor aşamasında daha şanslı olmaktan öteye geçmemektedir. Bunun sebebi Besyo ve Sbf’lerin birçoğunda sportif özgeçmiş zorunluluğu yoktur.

Sportif Özgeçmiş

Sporsal anlamda geçmişten günümüze yaptığınız sporun yılını, katıldığınız müsabakaları, derecelerinizi resmi olarak belgelenmesine sportif özgeçmiş denmektedir.

Sportif Özgeçmiş Önemlimidir?

Sportif özgeçmiş yalnızca özgeçmiş isteyen Besyo ve SBF bölümlerinde anlam ifade etmektedir. Diğer Besyo ve SBF’lerde puansal katkısı açısından bir anlam ifade etmemektedir. Üniversitelerin büyük bir bölümü sportif özgeçmişe bakmamaktadır. Fakat Özgeçmiş ve uzun yıllar spor yapmanın avantajlı olduğu üniversitelerde mevcuttur. Ve bu üniversitelere özgeçmişi olmayan yani sporcu olmayan adaylar başvuru yapamamaktadırlar.

Sportif özgeçmişi  olmanın adaylar için en büyük avantajı elbetteki bir spor kültüründen gelmek ve sporsal açıdan diğer adaylara göre daha bilgili ve yetenekli olmalarıdır. Fakat son yıllarda sınavlarda Kursları tercih etmeyip kendi kendine hazırlanan birçok sporcu besyo sınavlarından başarısızlıkla ayrılmaktadırlar. Bunun en büyük sebebi ise elbetteki kendilerine olan fazla güven ve hırsın kurbanı olmalarıdır. Elbetteki kursa gitmeyip kazanan sporcularda mevcuttur. Bu oran %15 geçmemektedir.

Bunun en büyük sebebi ise üniversitelerin sınav sistemlerinin tek bir branşa yönelik değil adayın birçok branş ve koordinasyon sistemine tabi tutulmasıdır. Sonuç olarak aday bir branşta başarılı iken birçok branşın veya koordinasyon hareketlerinden oluşan bir etabta zorluk yaşamasından doğal bir şey yoktur.

Ankara Besyo Hazırlık Kursu Alfa Akademi olarak 2010 yılından beri besyo hazırlık kursları olarak faaliyet göstermekteyiz. Son 3 yıldır Alfa Akademi olarak faaliyet gösterdiğimiz kursumuzda bir çok sporcu olmayan fakat bu mesleğe gönül vermiş insanları doğru, dürüst ve sistemli çalışmanın sonucunda üniversiteli yapmanın gururunu taşımaktayız. Sizlerde eğer hayaliniz veya gelecek planlamalarınızda bizim kurs çeşitlerimizden bir tanesini düşünüyorsanız. Hayalleriniz gerçekleştirmenin en doğru yolun Alfa Akademi Besyo olduğunu anlayabilmeniz için ÜCRETSİZ Tanıtım kursumuza katılabilir ve kararınızı verebilirsiniz.

Destek Hattı