Özgeçmiş anlam olarak kişisel bilgi formudur. Sizin hakkınızda vereceğiniz kuruma göre değişen bilgilerin paylaşıldığı belgeye özgeçmiş denir. Besyo’da Özgeçmiş ise uğraştığınız branş veya branşlar ile olan bağınızın yıl, süre ve başarının belgelenmesine sportif özgeçmiş denmektedir. Besyo (Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları) ve Sbf (Spor Bilimleri Fakülteleri)  Özel Yetenek Sınavı ile alan bazı üniversiteler sportif özgeçmiş istemektedir. Bu üniversitelerden bazıları Sportif özgeçmişi zorunlu kılarken bazıları ise zorunlu kılmamıştır. Sadece puanlama yöntemine yansıtmıştır.

Besyo Sportif Özgeçmiş Nasıl Oluşturulur?

Besyo düşünen birçok adayın özgeçmiş ne, nasıl alırım gibi sorularının cevabı çok basittir. Eğer bir spor branşı ile aktif olarak 1 yıl veya 1 yıldan daha fazla bir süre ile uğraşıyorsanız. Sportif özgeçmişiniz mevcut demektir. Lisans yılınız olarak özgeçmiş çıkartmak istiyorsanız. Bulunduğunuz il veya ilçenin spor  il- ilçe spor müdürlüğüne giderek lisan yılınızın dökümanını Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınız ile alabilirsiniz.

Not:Bazı Üniversiteler lisan yılınıza göre puan vermektedir.

Lisan yılınızın yanında başarı, ödül, madalya, kupa gibi  başarılar elde etmiş iseniz uğraştığınız branşın bulunduğunuz ildeki temsilciliklerine giderek maç cetveli, oynanan maç sayısı, başarı gibi belgelerinizi federasyona dilekçe vererek çıkarttırabilirsiniz.

Not:Bazı Üniversiteler başarı ve maç cetveline göre puan vermektedir.

Besyo Özgeçmiş Önemlimi? Özgeçmiş Olmadan Üniversite Kazanılabilir mi?

Özgeçmiş önemli bir etkendir. Fakat özgeçmiş bir aday için artı bir puandır. Üniversitelerin Besyo bölümlerinin özel yetenek sınavı ile alan bölümlerin %50’den fazlası özgeçmiş ya istememektedir. Yada zorunlu kılmamıştır. Özgeçmiş olmadan Besyo kazanılabilir mi? Evet kazanabilirsiniz. Bir çok üniversite özgeçmişe puan vermemektedir. Özgeçmisiniz olsa daha puanlamaya katmamaktadır. Üniversitelerin Besyo ve SBF bölümlerini düşünen adaylar herhangi bir spor ile uğraşmasanız bile bu bölümleri kazanabilirsiniz. 2010 yılında başladığımız Besyo Hazırlık Kursu maceramızda  500’e yakın öğrenci hazırlayıp %90 gibi bir başarı elde etmiş bulunmaktayız. Kursumuza gelen Besyo adaylarının %50’sinden fazlası daha önce spor branşları ile uğraşmamış fakat Besyo bölümlerini isteyen adaylardan oluşmaktadır.

Ankara Alfa Akademi Besyo Hazırlık Kursu olarak hedefiniz Besyo ise Ücretsiz Tanıtım Antrenmanımıza katılmak için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Destek Hattı