Besyo ve Sbf’lerin bir çoğu özel yetenek sınavları ile almaktadır. Bu üniversitelerin baraj puanların çoğu birbirinden farklıdır. Bu sene sınav sistemindeki değişiklik ve sınavlar için ayrılan zaman kısıtlığı yüzünden bütün gözler besyo mülakatlarına çevrilmiştir. Besyo mülakatları ve sistemler baraj puanlarındaki farklılıklar sınav sistemlerinde de gözlemlenmektedir. Her üniversite kendine özgü bir sınav sistemi belirlemektedir. Buradaki asıl amaç üniversite spor açısından kendinde bulunan öğrenci katogorisindeki eksikliklere göre sınav sistemini belirlemektedir.

Besyo Taban Puanları

Besyo mülakatlarının birinci aşaması olan yer aslında üniversitelerin belirlediği baraj puanlarıdır. Bunlar bir üniversitede 160 TYT puanı istenirken başka bir üniversitede 200 TYT puanı istemektedir. Tabikide bu durum Özel yetenek sınavı ile alan üniversiteler için geçerlidir. Tercih ile alan üniversitelerin her yıl taban puanları tercih eden adayların puanlarının yüksekliğine göre değişmektedir.

Besyo Başlangıç Puanı Hesaplama

Besyo mülakatlarına başvuru hakkı kazanan her aday aslında belirli bir formül ile sınavlara girmeden önce belirli bir formül ile hesaplanan başlangıç puanına sahip olur bu aday sınava girmeden belirli bir sıralamaya girmesi demektir.

Besyo Başlangıç Puanı Formülü = TYT*0,22+OBP*0,11=Sınav Başlangıç puanı

Örnek= 300(TYT)*0,22+275(OBP)*0,11= 96,25(Adayın sınav başlangıç puanı)

Besyo Mülakatları

Birinci aşamayı geçip besyo başvurusu yapmaya hak kazanan adaylar artık üniversitelerin belirlediği sınav sistemlerine tabi tutulurlar. Bu sınav sistemleri en az 1 en çok 4 aşamadan oluştuğu gözlemlenmektedir. Üniversiteler kendi aradığı vasıftaki öğrenciye yönelik sınav sistemi oluşturmaktadır. Fakat çoğu üniversite Koordinasyon ve Branş olmak üzere sınavı 2 aşamalı yapmaktadır.

Besyo Sınav Aşamaları Örnekleri

Branş Sınavları / Koordinasyon Aşaması / T-Çeviklik Testi /Atletizm Aşamaları / Mekik Koşuları / Kuvvet Testleri / Esneklik Testleri / Cimnastik  Testleri ve benzeri aşamalar arasından seçilen testlerden oluşmaktadır.

Besyo Mülakatları kazanılması  kolay  bir sınav değildir. Mülakatları düzenli disiplinli ve iyi analiz yapıp istikrarlı bir çalışma ile bile gerekli materyallere sahip olunmadan kazanılamaz.

Besyo Hazırlık Kursları

Burda hazırlık kurslarından daha çok işini iyi yapan kursları anlatmak daha doğru olacaktır. İyi bir ekibe sahip olan, Çalışma alanları kaliteli alanlardan oluşan, Tecrübe sahibi olan, Tek bir üniversiteye değil bir çok üniversite sistemi hakkında bilgisi olan ve 2-3 kişinin bir araya gelerek değilde bu isi gerçekten ciddiyette geniş bir antrenör kadrosu ile yapan kurslarla çalışmanız sizin hedefinize ulaşırken doğru yolu gösteren kurs olması kaçınılmazdır.

Ankara Alfa Akademi Besyo Hazırlık Kursları kurulduğu yıldan beri sayısız başarıya imza atmış aynı zamanda bir kurstan öte aile olmayı kendisine kural olarak benimsemiş bir kurstur kullandığı materyallerin hepsi yeni ve sağlıklıdır. Geniş bir antrenör ve yönetici kadrosuna sahip olan Alfa Akademi Besyo hazırlık kursunun antrenörleri Milli sporcu ve Antrenörlerden oluşmaktadır. Antrenman alanları Ankaranın temiz ve kaliteli antrenman alanlarından oluşmaktadır. Eğer sizde üniversitelerin Beden Eğitimi Bölümlerinden herhangi birini düşünüyorsanız. Alfa Akademi Besyo Ücretsiz Modül Antrenmanlarına katılarak kendi gelişiminizi görüp  karar vermenize yardımcı olmamızı sağlayabilirsiniz.

Destek Hattı