Son yılların popüler bölümlerinden olan BESYO ve SBF’ler özellikle talebin artması ile birlikte sınav sistemlerini bu talebe uygun bir hale getirebilmek için yoğun bir çaba harcamaktadır. Üniversitelerin Özel Yetenek Sınavlarına başvurular her yıl artış göstermektedir. Bu artış karsısında üniversitelerin aday seçenekleri çoğaldığı için sınav sistemlerini sürekli geliştirerek en iyi adayı okullarında görmek istemektedirler. Bu sınav sistemlerinde bir tanesi çeviklik testleridir.

Çeviklik Testleri genellikle adayın hareket kabiliyetlerini, hızını, esnekliğini, kuvvetini ve yeteneklerini aynı koordinasyon parkurunda olduğu gibi tek bir sınavla değil de birden çok sınav sistemi uygulayarak yapmaktadır. Adayı genellikle  sadece koordinasyon parkuru ve ya branş sınavı ile ölçmek yerine birden fazla sınav ile  farklı amaçlara hitap eden sınav sistemleri uygulanmaktadır.

Örnek : 1500 m koşular, 800 m koşular, 100 m koşular, mekik koşuları, el pençe testi, kuvvet testi, esneklik testi, sağlık topu fırlatma testi, basketbol topu fırlatma testi, durarak atlama ve uzun atlama tesleri  gibi testler uygulanmaktadır. Besyo Çeviklik Testleri  sadece bunlardan oluşmamaktadır. Bunlar yalnızca örnektir.

Besyo çeviklik sınavları bulunan üniversitlere öğrenciler çok dikkatli seçilmelidir. Genellikle dışarıdan çok kolay gibi gözüken bir sınav sistemi olsa da gerçekten iyi olmanız gereken bir sınav sistemidir. Bu sınav sistemi için çalışacak adayın yoğun ve disiplinli bir şekilde çalışması gerekmektedir. Bunun sebebi sınavın her aşaması belirli bir puan getireceği için birden çok alanda başarılı olmanız gerekmektedir.

Besyo Çeviklik Testlerinin bulunduğu üniversiteler genellikle yoğun bir başvuru olan besyo sınavlarından birtanesidir. Bunun sebebinin  baraj puanının düşük olması ve besyo hazırlık kurslarının neredeyse bütün öğrencilerini bu sınavlara götürmesidir. Bu büyük bir yanlıştır. Bunun sebebi bu üniversiteleri kazanacak öğrencilerin iyi puan toplaması gerekmektedir. Çünkü puan sistemi alım formülüne etkisi %’de olarak çok yüksektir. Baraj puanının düşüklüğü  hiçbir şeyi etkilememektedir.

Ankara Alfa Akademi Besyo Hazırlık Kursu Çeviklik Antrenmanları

Ankara Alfa Akademi Besyo Hazırlık Kursu olarak bu tip sınavlara gidecek adayları özel testlere sokarak adayın başarı performansını ölçmektedir. Adayın henüz sınava girmeden yapabileceklerini göz önüne alarak adayı yönlendirmektedir. Ölçümleri geçen adayları her aşama için ayrı çalıştırarak adayın başarı ortalamasını gelişimine katkı sağlayarak sınavlarda başarılı olmalarını sağlamaktayız.

Destek Hattı