Besyo hazırlık kursları kökeni aslında dikkatli incelediğimizde besyoların kuruluşuna yakın bir tarihe kadar gitmektedir. Fakat son 10 yılı baz aldığımızda her sene giderek artış göstermiştir. Özellikle son 5 yılda adayların ilgi gösterdiği bir alan haline gelmiştir. Bunda etken sporcu olmayan adayların bu kurslar sayesinde sporcu olan adaylardan bile daha iyi bir sınav başarısı gösterip okulları kazanması bu kursları önemli hale getirmiştir.

Her besyo hazırlık kursu bu başarıyı gösterememektedir. Bunun sebebi bilgisiz kurs yöneticileri ve kalitesiz antrenörler baş etkendir.

Besyo hazırlık kursu nedir?

Besyo hazırlık kursu kısaca tanıtacak olursak Üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksek okullarının ve Spor Bilimleri Fakültelerinin özel yetenek sınavı ile alan bölümlerine öğrenci hazırlayan kurumdur. Bu işi Türkiye’de resmi olarak yapan az sayıda kurs bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Ankara  Alfa Akademi Besyo  Hazırlık Kurslarıdır. Besyo hazırlık kurslarını resmi olmayan kurum ve kurslara gitmemeniz şiddetle uyarımızdır. Bunun nedenlerini sıralayacak olursak yasal olmayan bir sözleşmeye imza atmış olursunuz ve bunun sonucu olarak kurs size verdiği hiçbir sözü yerine getirmekle mükellef değildir. Herhangi bir sıkıntıda sikayette bulunacağınız bir kurum veya şahıs söz konusu değildir. Çünkü devlet tarıfından hiçbir geçerliliği yoktur bu kurumların Ankara Alfa Akademi Besyo Hazırlık Kursları Resmi bir kurum olup geniş bir antrenör kadrosuna sahiptir. Antrenör kadrosu Milli sporcu ve spor uzmanlarından oluşmaktadır. Kullandığı materyallerin hepsi olimpik olup sağlık açısından bir zararı bulunmamaktadır. Antrenman alanları kolay ulaşabilirliği ve kaliteli alanların olmasına özen göstermektedir. Her branş ve bölüm için ayrı bir antrenörü bulunan Ankara Alfa Akademi Besyo  hazırlık kursu her sene belirli sayıda öğrenci kontejanı bulundurur ve daha fazla öğrenci sayısını kabul etmemektedir. Bunun başlıca nedeni kontejanı öğrenci sayısı ve başarı oranını her yıl bir üst düzeye taşıma arzusundan geçmektedir.

Besyo Hazırlık Kurslarını Tercih ederken dikkat edilmesi gerekenler?

Antrenör sayısı

Yönetici sayısı

Malzeme bolluğu

Antrenman alanlarının çokluğu

Antrenman alanlarının kalitesi

Kaç ay kurs verdiği

Antrenman programlarındaki şeffaflığı ( sistemli bir kurs olup olmadığını gösterir. )

Kurs Ücreti adayların en çok takıldığı konu olmakla birlikte burada önemli olanın 3 ay kurs verip standart bir para isteyip 6 ay kurs verip ekstraları olanlar kursların daha fazla para istemesi değil arkadaşlar burada önemli olan aynı olanakları sağlayıp daha fazla para isteyen varsa onu tercih etmemenizdir.

 

Ama unutmayınız ki kursların başarı oranı çalışma sistemleri ve size verilen eğitimleri dikkate alırsanız istenilen ücrete değip değmeyeceğinin kararını verebilirsiniz

Destek Hattı