0535 014 66 49

 

Spor müsabakalarında veya antrenmanlarda sporcuların vücudun belirli bölgelerine renkli ve değişik şekilde yapıştırılmış bantları görmüşsünüzdür. Bu bantlar omuz, boyun, diz ve bel gibi vücudumuzda hareketi sağlayan önemli bölgelerde değişik kesimlerde yapışmış şekilde tedavi etmek veya korumak amaçlı olarak uzmanlar veya antrenörler tarafından uygulanır. Bu bantlara kineziyoloji bantları denir.

 

Kineziyoloji, kasların hareketini ve hareketi meydana getiren enerji akışını inceleyen bir bilim dalıdır. Kineziyoloji bantları da kasların hareketlerini ve hareketi oluşturan enerji akışını baz alarak hareketin düzenlenmesine ve olan herhangi bir sorunun tedavisinde kullanılır. Profesyonel sporculardan amatör sporculara, sedanter bireylerde oluşan kas sistemi yaralanmalarından daha bir çok alanda kullanılan kineziyoloji bantları sadece bunlarla yeterli kalmaz gerekli hallerde hayvanlarda, hamilelerde, çocuklarda ve fizik tedavi uygulamalarında da kullanılabilir.

 

Kineziyoloji bantlarının tedavisinde yaygın olarak kullanıldığı bazı kas rahatsızlıkları şunlardır;

·         Tendonitis, Arthritis, Bursitis

·         Spor yaralanmaları ve sakatlıkları

·         Ödem ve yanma

·         Kas sıkışması ve ağrıları

·         Sırt-Boyun ağrıları

·         Kas zayıflığı, hassasiyeti ve dengezislikleri

·         Fizik tedavi uygulamaları

 

Kinezyoloji bantlara medikallerden ve eczanelerden ulaşabilirsiniz. Genellikle hazır kesilmiş olarak, hiç kesilmeden rulo halinde olarak ve uygulama-amaca göre kesilmiş olarak üç halde satılır. Pamuktan veya likralı sentetik kumaştan üretilir. Kineziyoloji bantlarını satın alırken kullanılan malzemenin türüne, üretim şekillerine (lateks gibi zararlı maddeler içeren madde kullanılmamalı) ilaç yada kimyasal madde içermemesine ve alerjik olmamasına dikkat edilmelidir.

 

Seçeceğiniz bantların elastik olması ve bu esneme payının en az %30 olması gerekir. Kullanım amacına uygun olmalıdır. Örneğin su sporlarında kullanılacaksa ona göre bir özellikte olmalıdır. Hava alması önemlidir. Biriken nemin dışarı atılması ve cildin nefes almasını sağlamalıdır. yapışkan yüzeyli olması ve cilde iyi tutunması daha rahat bir kullanım için bir diğer önemli unsurdur.

 

Eğer kinezyoloji bandını rulo halinde hiç kesilmemiş şekilde alırsanız kendini kesmeniz ve uygulamanız gerekir. Bu bantlar genellikle Y,X ve Fan şekillerinde kesilir. Kesim seçimi yapacağınız branşa, soruna ve uygulanan bölgeye göre değişik gösterir.

 

Emir Duman | Alfa Akademi Besyo Antrenör